HUNTER GAMES:
At Mechanicville (Stadium Field):
Saturday, Sept. 10, 2022
10:35 - Tamarac vs. Hunter
12:35 - Mechanicville vs. Lasalle
...
Sunday, Sept. 11, 2022
10:35 - Nardin vs. Mechanicville
12:35 - Hunter vs. Westhill
Host school: Niskayuna High School (3 fields)
Tournament teams: 55
Satellite sites: Guilderland, Schalmont, Shenendehowa, Mechanicville, Stillwater, Shaker, Canajoharie, Burnt Hills-Ballston Lake
Tournament entry fee: $105 per team payable before Aug. 1, 2022 to NYSSCOGS, 3350 Rt. 28, Herkimer, NY 13350
Officials fees: Each team pays for one official each game by bringing a voucher/claim form (or cash or check from their booster club)
Home team is the one listed first. Home teams wear dark uniforms and provide game balls.
Ball chasers: Each team must supply at least one per game
Team sign-ups:
1: North Rockland-1AA (Coach Pete McGovern) - state ranked in AA in '21
2: RYE-1A (Coach Rich Savage) - state ranked in A in '21
3: BURNT HILLS-BALLSTON-LAKE-2A (Coach Marisah Boucher)
4: GUILDERLAND-2AA (Coach Curtis Snyder)
5: BERNE-KNOX-WESTERLO-2C (Coaches Justin Stevens and Katrina Emmerich)
6: CANAJOHARIE-2C (Coach Elle Miller)
7: HOOSICK FALLS-2C (Coach Tom Husser)
8: LAKE GEORGE-2C (Coach Stephen Kohls)
8A: La Salle-2B (Coach John Quimby) -----replaces Elmira Notre Dame as of 09-08-22
9: MAYFIELD-2C (Coach Maris Logan)
10: NORTHVILLE-2D (Coach Doug Hammons) - state-ranked in D in '21
11: MECHANICVILLE-2B (Coach Karl Gerstenberger) - state ranked in B in '21
12: NISKAYUNA-2AA (Coach Bryce Colby) - Sec. 2 semifinalist in AA in ''21
13: QUEENSBURY-2A (Coach Tim Ciampa) - Sec. 2 champion in A in '21
14: OPPENHEIM-EPHRATAH-ST. JOHNSVILLE-2D (Coach Zale Benton) - Section 2 D champion in '21
15: STILLWATER-2C (Coach Christine Ihnatolya)
16: SCHALMONT-2B (Coach Ryan Fries) - Sec. 2 champion in B in '21
17: SHAKER-2AA (Coach Mike Brehm) - state ranked in AA in Spring '21
18: SHENENDEHOWA-2AA (Coach Holli Nirsberger) - State AA runner-up in '21
19: SOUTH GLENS FALLS-2A (Coach Stephen Philo)
20: TAMARAC-2B (Coach Nick Fredette)
21: Voorheesville-2B (Coach Mike Young)
22: Waterford-Halfmoon-2C (Coach Meghan Reynolds) - state ranked in '21
23: CENTRAL VALLEY ACADEMY-3B (Coach Jonna Costin) - state ranked in B in '21
24: CICERO-NORTH SYRACUSE-3AA (Coach Jeremy Lenchert) - state ranked in AA in '21
25: FAYETTEVILLE-MANLIUS-3AA (Coach Brent Ostrander) - Sec. 3 champ in AA in '21
26: NEW HARTFORD-3A (Coach Frank DuRoss, Jr.) - state champion in A in '21
27: JAMESVILLE-DEWITT-3A (Coach Matt Murphy) - state ranked in A in '21
28: COOPERSTOWN-3C (Coach Jennifer Pindar)
29: MARCELLUS-3B (Coach Laurie Updike)
30: POLAND-3D (Coach Jason Potempa) - state runner-up in D in '21
31: SAUQUOIT VALLEY-3C (Coach Courtney Roberts) - Section 3 champion in C in '21
32: WATERTOWN IHC-3C (Coach Kurt Robbins) - state ranked in C in '21
33: WESTHILL-3B (Coach Patrick Connors) - state ranked in B in '21
34: ITHACA-4AA (Coach Kaitlyn Hoffay) - state ranked in AA in '21
35: ELMIRA NOTRE DAME-4C (Coach Joe Picco) - Sec. 4 champ in C in '21 -----WITHDRAWS (injuries) as of 09-08-22
36: Unatego-4C (Coach Brittney Gregg)
37: ADDISON-5C (Coaches Kay Peters and Kim Driskell) - Section 5 semifinalist in '21
38: ARKPORT/CANASERAGA-5D (Coach John Lieb)
39: WHEATLAND-CHILI-5D (Coach Jen Quinn)
40: ROCHESTER MERCY-5A (Coach Donna Trost) -
41: NARDIN ACADEMY (Buffalo)-CHSAA-A (Coach Frank Cotroneo)
42: NICHOLS (BUFFALO)-CHSAA-B (Coach Larry Desautels) - No. 2 state ranked in B in '21
43: Ausable Valley-7B (Coach Lindsey Douglas) - state champion in C in '21
44: SARANAC-7B (Coach Amber Liberty) - state final four in B in '21
45: Massapequa-8AA (Coach Bruce Stegner) -state champ in AA in '21
46: GARDEN CITY-8A (Coach Mike Heedles) - state ranked in A in '21
47: Monroe-Woodbury-9AA (Coach Billy Mpasiakos) - Sec. 9 AA champ in '21
48: SAUGERTIES-9A (Coach Steve Below) - state ranked in A in '21
49: WARWICK-9AA (Coach Katlyn Chester) - state ranked in AA in '21
50: PARISHVILLE-HOPKINTON-10D (Coach Evan Harper, Jr.)
51: ISLIP-11A (Coach Mike Reilly) - Sec. 11 semifinalist in A in '21
52: North Babylon-11A (Coach Steve Corrado)
53: HUNTER-PSAL-A (Coach Annie Turner) - PSAL champion in A in '21
54: LI ST. ANTHONY'S-CHSAA-AA (Coach Sue Alber) state ranked in AA in '21
55: XAVERIAN-CHSAA-AA (Coach Erin Meagher) NYC Catholic champ, 21-2 record in '21